شرایط کشور روسیه برای زندگی

شرایط زندگی در روسیه

اگر می خواهید به روسیه سفر یا مهاجرت کنید، دانشتن شرایط زندگی در روسیه از مواردی است که باید قبل از سفر از آن آگاهی داشته باشید. همچنین برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در روسیه را دارند، دانستن شرایط زندگی و نحوه زندگی مردم در این کشور بسیار اهمیت دارد. مهاجرت به کشوری دیگر، گامی بسیار جدی و سخت در زندگی هر فردی است و نیاز به آماده سازی کامل برای قبل از سفر دارد. شما باید بتوانید خود را با شرایط متفاوت زندگی در کشوری دیگر (همانند روسیه در این مطلب) وفق دهید. داشتن فرهنگ متفاوت و جدید، رفتارهای شهروندی متفاوت، شرایط آب و هوایی و مهم تر از همه زبان متفاوت در کشور مقصد در صورت ناآگاهی می تواند شراط سختی را برای شما به وجود آورد. در این مطلب مجله اینترنتی الی گشت شرایط زندگی در روسیه را برای شما آماده کرده ایم تا اگر قصد سفر و یا مهاجرت به این کشور را دارید بتوانید اطلاعات کافی برای آن پیدا کنید.

شرایط زندگی در روسیه و مسکو

قیمت ها

مطالب مرتبط:آداب و فرهنگ نوشیدن چای در روسیهراهنمای گردش در مسکو برای عاشقان ادبیات روسیهخوشمزه ترین غذاهای خیابانی روسیه

تمام اجناسی که در روسیه خریداری یا فروخته می شوند، همه تنها با روبل (واحد پول روسیه) پرداخت می شوند. در این کشور بدون روبل نمی توانید هیچ کاری انجام دهید. قیمت هر یک روبل برابر با ۶۴۸۸۲ ریال در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۷ است. همچنین هر دلار آمریکا در سال ۲۰۱۷ برابر با ۵۹,۶۷ روبل است. می توانید دلار خود را در بانک ها به روبل تبدیل کنید. با این وجود در این کشور کارت های اعتباری بین المللی در هر مکانی قابلیت استفاده را دارند. در سال ۲۰۱۶ بر طبق آمار ارائه شده شرایط زندگی در روسیه برای هر نفر ۹۷۷۶ روبل یعنی مبلغی حدود ۱۷۰ دلار هزینه داشته داشته است. این مبلغ کمترین قیمتی است که شما برای غذا و پول توجیبی می پردازید. با این وجود، هزینه زندگی در روسیه در شهرهای بزرگی همانند مسکو و سنت پترزبورگ بسیار بیشتر از این مقدار است. حمل و نقل عمومی هزینه ای کمتر برای رفت و آمد را فراهم می آورد و اگر دانشجو باشید برای بازدید از موزه ها، کافه ها، باشگاه های ورزشی و مغازه ها حدود ۵۰ درصد تخفیف خواهید گرفت.

شرایط زندگی در روسیه-جاذبه های مسکو

با این وجود از عجیب ترین مواردی که در روسیه خواهید دید، هزینه بالای یک فنجان قهوه است. امروزه قیمت ها در روسیه بالا رفته است. به طوری که افرادی که توانایی سفر به دیگر شهرهایی همانند لندن، برلین یا دیگر پایتخت های اروپایی را دارند، از آن شهرها خریدهای خود را انجام می دهند تا کمتر هزینه کنند. اگر به دنبال خرید وسایل الکترونیکی هستید، اصلا به سراغ مسکو نروید. اما قهوه روزانه چطور؟ قیمت یک فنجان کوچک قهوه که تازه بیشتر آن را شیر تشکیل می دهد در این کشور ۸ دلار (دلار روز ایران را حساب کنید) است. تورم قیمت ها همچنین شرایط زندگی در روسیه را برای افرادی که قصد خرید ماشین یا خانه را دارند نیز سخت نموده است.

در جدول زیر هزینه زندگی برای یک ماه یک دانشجو در سال ۲۰۱۷ را خواهید دید:

خوابگاه ۵۰۰۰ روبل
غذا ۱۰۰۰۰ روبل
حمل و نقل ۳۸۰ روبل
اینترنت همراه برای تلفن ۸۰۰ روبل
سرگرمی، ورزش و فرهنگ ۴۰۰۰ روبل
مجموع ۲۰۱۸۰ روبل
شرایط زندگی دانشجویی در روسیه

تهیه خانه و محل زندگی

از مهم ترین دغدغه های آدمی تهیه محلی برای زندگی و استراحت است. چه شما در ایران زندگی کنید و چه در هر کشور دیگری، این موضوع در اولویت قرار دارد. در روسیه شرایط اقامت برای تمام دانشجویان خارجی به صورت تمام وقت فراهم می شود. این موضوع یکی از مزیت های تحصیل در دانشگاه های روسیه است. همچنین کسانی که از راه دور در این کشور تحصیل می کنند، می توانند از شرایط اقامت در زمان امتحانات برخوردار شوند. هزینه اقامت در خوابگاه ها و اقامت های دانشجویی در روسیه بسته به شرایط راحتی آن خوابگاه، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰۰ روبل در هر ماه است. دانشجویان می توانند این مبلغ را به صورت ماهانه، ترمی و یا سالانه پرداخت کنند.

اگر می خواهید اتاق یا آپارتمانی در روسیه اجاره کنید، باید به سراغ دیگر گزینه ها بروید. شرایط زندگی در روسیه برای یک فرد بالغ و برای اقامت در آپارتمانی در شهرهای بزرگ، قیمتی حدود ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ روبل را در بر می گیرد. اگر در مناطقی که به خطوط مترو دور بوده و دسترسی سخت تری دارند خانه بگیرید، قیمت کمتری خواهید پرداخت. همچنین می توانید یک اتاق را در یک خانه اجاره کرده و از فضاهای مشترک استفاده کنید که در این صورت هزینه ای حدود ۱۰۰۰۰ روبل را باید بپردازید.

شرایط زندگی در روسیه

زمان بیکاری

اگر به عنوان دانشجو وارد این کشور می شوید، زمان بسیاری برای انجام دیگر فعالیت ها به غیر از تحصیل دارید. به راحتی می توانید در سمینارها، همایش ها و کنفرانس ها شرکت کنید. در تیم های ورزشی همانند فوتبال، بسکتبال، والیبال و دیگر تیم ها ثبت نام کنید.

رفتار و عادات مردم روسیه

حریم شخصی در روسیه بسیار کم است. افراد روس بسیار نزدیک به هم می ایستند. اگر سوار مترو، اتوبوس شوید یا در صف ورودی موزه ها بروید، متوجه این رفتار می شوید. با این وجود برای اکثر ایرانی ها چنین خصوصیاتی آزار دهنده نخواهد بود اما اگر فکر می کنید که بودن در جمعی ۴ یا ۵ نفره و بسیار نزدیک به هم اذیتتان می کند، پس شرایط زندگی در روسیه را ندارید.

در این کشور همه چیز هنوز با فرم های کاغذی همراه است. هر کاری که می خواهید انجام دهید، باید برای آن فرم های مختلفی را پر کنید. در حقیقت روند اداری در این کشور پر از فرم و کاغذبازی است. اگر قصد مهاجرت، تحصیل یا شرکت در کارهای تجاری در این کشور را دارید از قبل خود را برای پر کردن و امضا زدن بسیاری فرم آماده کنید.

شرایط زندگی در روسیه و آداب و رسوم

حمل و نقل در روسیه

در تمام شهرهای روسیه سیستم حمل و نقل عمومی همانند مترو، اتوبوس، تراموا، قطار تندرو و تاکسی دیده می شود. سیستم حمل و نقل زیرزمینی مترو در شهرهایی همانند مسکو Moscow، سنت پترزبورگ St. Petersburg، نووسیبیرسک Novosibirsk، نیژنی نوگورود Nizhny Novgorod، سامارا Samara، کازان Kazan، یکاترینگبورگ Yekaterinburg و ولگوگراد Volgograd وجود دارد. در مسکو هزینه بلیط مترو یک سفره ۵۵ روبل و در سنت پترزبورگ ۴۵ روبل است. در واقع یک سفر یک طرفه در مسکو با اتوبوس، تراموا یا تریلر حدود ۵۵ روبل، در سنت پترزبورگ ۴۰ روبل، در کازان ۲۵ روبل و در تومسک Tomsk 16 تا ۱۸ روبل خواهد شد. با این وجود پیشنهاد ما به شما، گرفتن کارت حمل و نقل است. چرا که هم هزینه کمتری می پردازید و هم از خرید هر باره بلیط در سفرهای درون شهری معاف می شوید. حتی مسافران و گردشگران روسیه نیز می توانند از این کارت ها تهیه کنید.

اگر شما دانشجو باشید، مسلما در نزدیکی دانشگاه اقامت دارید و شاید هزینه زیادی را برای حمل و نقل نپردازید اما در هر صورت گرفتن کارت اتوبوس از الزامات و شرایط زندگی در روسیه است. هزینه مترو برای یک دانشجوی خارجی در روسیه ماهانه حدود ۳۸۰ دلار  (با ۵۰ درصد تخفیف دانشجویی) خواهد بود. این مبلغ بر اساس هزینه قیمت ها در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است. اگر از ترن استفاده کنید در شهر مسکو هزینه حمل و نقل ماهانه حدود  ۶۳۰ روبل می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *