افرادی که برای تحصیل مهاجرت کرده اند

تحصیل در روسیه در رشته پزشکی در مقایسه با کشور ایران که دوره های پزشکی عمومی 7 ساله می باشد، در این کشور 6 ساله است و تحصیل دندانپزشکی 5 ساله می باشد. دانشجویانی که از دانشگاه های مسکو فارغ التحصیل می شوند می توانند علاوه بر ایران در کشور های اروپایی و پیشرفته دنیا ادامه تحصیل دهند ودر صورت تمایل مشغول به کار شوند. مدارک دانشگاه های مسکو مورد تایید وزارت بهداشت است.

همچنین اموزش عالی روسیه در رشته های غیر پزشکی مانند مهندسی، اقتصاد و علوم انسانی دانشجو می پذیرد. تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه های مسکو به سه زبان مختلف می باشد: زبان روسی که معمولا دانشجویان روسی زبان آن را برمی گزینند ، زبان فرانسه و انگلیسی. دانشجویان اگر بخواهند دوره های زبان فرانسه وانگلیسی را انتخاب کنند ابتدا باید یک مصاحبه انجام دهند که دانشگاه آن ها را تایید نماید ودر صورت تایید می توانند شروع به تحصیل کنند.

لازم به ذکر است جهت تحصیل پزشکی در روسیه شخص می تواند دوره های زبان را در آن کشور طی کند. این مصاحبه ها سخت نیست اما نیاز به دقت ودانش کافی دارد. از نظر وزارت بهداشت ایران دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ پاولوف برای رشته پزشکی و انستیتو دندانپزشکی مسکو سماشکو برای رشته دندان مورد تایید مشروط است.

دوره های تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس 4 ساله کافی است متقاضی مدرک دیپلم را داشته باشد. تمامی دروس در این مقطع به زبان کشور روسیه یعنی روسی تدریس می شود و دانشجو می تواند در هفته در کنار تحصیل کار هم انجام دهد و هزینه های زندگی دانشجویی خود را تامین کند. تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله است و در صورتی که فرد این دوره را در دانشگاه های کشور روسیه سپری کند می تواند نظر استاد خود را برای مقطع دکترا جلب کند و شانس خود را برای گرفتن بورسیه تحصیلی به 100 برساند.

 

در این مقطع زبان تدریس انگلیسی و روسی می باشد، چنانچه متقاضیان مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند باید ایلتس 6 تا 6.5 را اخذ کرده باشند. در این مقطع نیز دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند و هزینه زندگی خود را تامین کنند. تحصیل در روسیه در دوره دکترا دانشگاه و اساتید توجه خاصی به دانشجو دارند و تحصیل به دو صورت رایگان و غیر رایگان می باشد.

تحصیل در روسیه به صورت تحصیل رایگان دانشجو از دانشگاه بورسیه می گیرد و دانشگاه مبلغ تقریبا 2000 دلار را سالانه به دانشجو پرداخت می کند و در تحصیل غیر رایگان دانشجو باید هزینه های تحصیل را بر عهده گیرد. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه به این ترتیب می باشد که فرد مدارکی را به دانشگاه ارائه دهد این مدارک عبارتند از: مدارک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر، ایلتس 5 و 6، جلب نظر استاد مشاوری که تز دکترای دانشجو را به عهده دارد ، مقاله های بین المللی نیز می تواند در این زمینه کمک بسیار بزرگی به فرد کند. دانشگاه های مسکو نیازی به مدرک زبان اعم از ایلتس، تافل، GMAT ،T.C.F ، C.A.E ندارد و این خود یک امر مهم برای افرادیست که می خواهند پذیرش بگیرند.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

دانشگاه های کشور روسیه بیشتر به زبان روسی تدریس می کنند، اما امکان تحصیل برای انگلیس زبان ها و افراد خارجی که به زبان روسی آشنایی ندارند نیز فراهم شده است. بیشتر رشته های تحصیلی در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شوند و عامل مهم در جذب افراد از کشورهای دیگر به دانشگاه های روسیه، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی است.

امکان تحصیل در بیشتر رشته های تحصیلی کشور روسیه بدون نیاز به مدرک زبان وجود دارد. در صورتی که دانشجو مهارت کافی به زبان انگلیسی یا روسی داشته باشد، قبل از ورود به دانشگاه باید در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند تا مهارت لازم را کسب نماید. تحصیل در همه رشته های تحصیلی و در همه مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بدون نیاز به مدرک زبان امکان پذیر است. هر چند دارا بودن مدرک زبان و یا مهارت و تسلط به زبان انگلیسی و روسی یک امتیاز ویژه محسوب می شود.

مدارک لازم به منظور تحصیل بدون مدرک زبان در روسیه:

 1. پاسپورت معتبر،
 2. گواهی سلامت مبنی بر عدم ابتلا به بیماری ایدز و بیماری های مسری دیگر،
 3. تکمیل فرم درخواست،
 4. کپی ریز نمره های تحصیلی با ترجمه روسی آنها،
 5. 6 قطعه عکس،
 6. مدرک دیپلم با ترجمه روسی آن،
 7. نمره آزمون آیلتس ( حداقل 6.5) و تافل ( حداقل 80) برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان دارند،
 8. نمره قبولی در آزمون زبان روسی برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های روسی زبان دارند.
 9. برخی از دانشگاه ها با برگزاری آزمون های زبان انگلیسی، سطح مهارت زبان انگلیسی دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهند.

در صورتی که زبان تحصیلی دانشگاه مورد نظر دانشجویی، زبان روسی باشد این دانشجو ملزم به گذراندن دوره آمادگی پادفک می باشد. دوره آمادگی پادفک، یک دوره پیش نیاز است که طی آن دانشجویان درس های زیست شناسی و شیمی و همچنین زبان روسی را فرامی گیرند. این دوره های آمادگی زبانی و درسی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های روس زبان دارند، الزامی و اجباری است. هزینه این دوره آمادگی از 2.000 دلار تا 3.000 دلار می باشد.

در صورتی که زبان تحصیلی دانشگاه مورد نظر دانشجویی، زبان انگلیسی باشد این دانشجو می تواند در آزمون زبان انگلیسی شرکت کند و پس از تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی در دانشگاه به تحصیل بپردازد. به منظور پذیرش در این دانشگاه ها ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس همانند دانشگاه های کشورهای دیگر الزامی نمی باشد.

در صورتی که دانشجویی قصد تحصیل در کشور روسیه بدون نیاز به مدرک زبان داشته باشد، بایستی ویزای تحصیلی را اخذ نمایند. این ویزا برای یک سال معتبر می باشد و در صورت تمایل می تواند آن را تمدید نماید. هزینه تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است و از 123500 روبل تا 715000 روبل روسیه در نوسان است.

دانشجویان در روسیه می توانند در رشته های زیر بدون نیاز به مدرک مهارت زبان انگلیسی تحصیل کنند:

 • رشته های دکترا،
 • رشته هنر ( کارشناسی ارشد)،
 • رشته مدیریت بازرگانی (MBA)،
 • رشته علوم (کارشناسی، کارشناسی ارشد).

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

روسیه مهد ادبیات و رقص باله و عروسک، کشوری که نیمی از ساکنانش تحصیل کرده می باشند، و این مهم به واسطه سیستم آموزشی غنی و دانشگاه های برتر جهانی حاصل شده است. از آن جا که فراگیری زبان روسی کمی دشوار است، دانشجویان خارجی خواستار تحصیل در دانشگاه هایی با زبان تدریس انگلیسی می باشند. اگر دانشجویان خارجی مهارت زبان انگلیسی را نداشته باشند با شرکت در دوره های آمادگی می توانند این مهارت را کسب نمایند و در رشته های انگلیسی زبان تحصیل نمایند. در واقع دانشگاه های این کشور روند پذیرش دانشجو را بدون داشتن مدرک مهارت زبان نیز انجام می دهند، با این شرط که در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند که در دانشگاه برگزار می شود. هرچند بیشتر رشته های انگلیسی زبان، دوره های کارشناسی ارشد و دکترا می باشد و دانشجویان باید این مهم را در نظر داشته باشند.

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

دانشگاه های روسیه از رتبه بندی و رنکینگ جهانی بالایی برخوردارند و مدرک این دانشگاه ها دارای اعتبار جهانی می باشد. علاوه بر این موارد، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی از دیگر عوامل جذب دانشجویان خارجی به این کشور می باشد. دانشگاه های این کشور به زبان های روسی و انگلیسی تدریس می کنند. اگر دانشجویی خواستار ادامه تحصیل در رشته هایی است که به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دانشجو فاقد این مهارت می باشد، اصلا جای نگرانی نیست، این دانشجویان می توانند با شرکت در دوره آمادگی 9 ماهه که توسط دانشگاه برگزار می شود، به سطح زبان مورد نیاز دست یابد و آماده تحصیل در رشته های انگلیسی زبان شود. مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی با آگاهی از شرایط تحصیل در روسیه و کشورهای دیگر در جهت ثبت نام در دوره های آمادگی زبان و رشته های دانشگاهی همه خدمات مشاوره ای لازم را به شما ارائه می دهند.

مدارک مورد نیاز به منظور اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان روسیه:

 1. ارائه مدرک مهارت زبان( آیلتس و تافل)،
 2. ارائه رزومه تحصیلی،
 3. ارائه مدرک دیپلم،
 4. مصاحبه به زبان انگلیسی.

دانشجویانی که سطح علمی بالایی دارند، با تحصیل در دانشگاه های زبان انگلیسی روسیه می توانند از بورسیه های تحصیلی برخوردار شوند که تحصیل در روسیه را برای آن ها تقریبا رایگان می کند.

مزایای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی:

 • بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها،
 • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی،
 • موجود بودن کتاب های مرجع به زبان انگلیسی،
 • استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی،
 • ورود دانشجویان به دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا،
 • آمادگی برای ورود به بازارهای کار کشورهای دیگر پس از فارغ تحصیلی،
 • شرکت در کنفرانس ها و گردهمایی های علمی جهان.

هزینه های شهریه تحصیل به زبان انگلیسی به نسبت تحصیل به زبان روسی بیشتر می باشد. به طور مثال هزینه شهریه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی از 5.000 دلار تا 10.000 دلار، رشته دندانپزشکی از 3.000 دلار تا 7.500 دلار و رشته داروسازی از 3.000 دلار تا 5.000 دلار می باشد.

از دانشگاه های برتر روسیه که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

 • انستیتو روابط بین الملل مسکو،
 • دانشگاه دولتی دولتی سن پترزبورگ،
 • دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو،
 • دانشگاه دولتی قازان

دانشگاه های روسیه که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، دارای رشته های تحصیلی زیر می باشند:

 • رشته تحصیلی پزشکی: پزشکی، دندان پزشکی، پزشکی عمومی، داروسازی، پرستاری.
 • رشته تحصیلی مهندسی: مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معماری، مهندسی نفت و مهندسی برق.
 • رشته تحصیلی مدیریت، گردشگری و حسابداری.

دانشگاه های معتبر روسیه

در اینجا لیستی از دانشگاه های معتبر روسیه را ارائه کرده ایم؛

 • دانشگاه دولتی مسکو لومونسوف
 • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی تامسس
 • مؤسسه فیزیک و فناوری مسکو

شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه

افرادی که تمایل دارند در دوره های مقدماتی پذیرش بگیرند و شرکت کنند، حداکثر وقت دارند تا 15 نوامبر درخواست خود را به دانشگاه اعلام کنند. در صورتی که تعداد دانشجویان به تعداد مورد نظر برسد کلاس ها از ماه سپتامبر شروع می شود. افرادی که تمایل دارند در دوره های اصلی از دانشگاه پذیرش بگیرند باید قبل از ماه مارس اقدام کنند زیرا پذیرش دانشگاه برای این دوره ها در ماه های مارس، اگوست و ژانویه می باشد. شروع دوره های اصلی از اول ماه سپتامبر است. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه شخص می تواند مدارک مورد نیاز را به یکی از موسسات معتبر مهاجرت برده وبرای گرفتن پذیرش به واسطه یک وکیل مجرب وکار ازموده شروع به اخذ پذیرش نماید.

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

تحصیل در روسیه از بسیاری جهات مورد توجه دانشجویان خارجی می باشد. از جمله این دلایل می توان به بالا بودن کیفیت آموزشی و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور سردسیر را نام برد. بسیاری از دانشگاه های روسیه در جهت افزایش جذب دانشجویان خارجی اقدام به تدریس دروس به زبان انگلیسی کرده اند. اما پذیرش در دانشگاه های برتر روسیه هم مانند دیگر دانشگاه های جهان دارای شرایطی می باشد. یکی از مراحل اصلی در جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور، پذیرش در آزمون ورودی است.

دانشجویان در پی تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و یا دوره لیسانس روسیه بایستی قبل از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها، در دوره پادفک (Padfak) شرکت کنند. دوره پادفک یک دوره پیش نیاز برای آمادگی دانشجویان است که نه تنها موجب تقویت بنیه علمی دانشجویان در درس های زیست شناسی و شیمی می شود، بلکه زمینه لازم در جهت آموزش زبان روسی را برای آنها فراهم می کند. این دوره آمادگی اجباری که صرفا برای تحصیل به زبان روسی الزامی است، در دانشگاه های محل تحصیل دانشجویان و همچنین کالج ها برگزار می شود. در صورتی که رشته تحصیلی دانشجو به زبان انگلیسی تدریس شود، گذراندن این دوره ضرورتی ندارد. هزینه این دوره که بین شش تا ده ماه طول می کشد، در حدود 2.000 دلار تا 3.000 دلار می باشد.

در دوره آمادگی پادفک، پس از آموزش زبان روسی به تدریس دروس اختصاصی شیمی و زیست شناسی می پردازند. پس از گذراندن این دوره آمادگی، دانشجویان مدرک زبان روسی دریافت می کنند و می توانند همراه دانشجویان روس زبان در دانشگاه به تحصیل خود ادامه دهد. مشاوران مجرب موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی با بهترین خدمات مشاوره ای زمینه لازم به منظور ثبت نام شما در دوره های آمادگی پادفک و اخذ پذیرش دانشگاه های روسیه را فراهم می کنند.

رشته پزشکی از رشته های پرطرفدار کشور روسیه است. این رشته در بیش از هفتاد دانشگاه این کشور تدریس می شود. بیشتر دانشگاه های این کشور آزمون ورود به کورس اصلی را برگزار میکنند اما آزمون پزشکی دانشگاه ها با هم متفاوت است. در واقع هر دانشگاه دروس متفاوتی را مورد ارزیابی قرار می دهد. در زیر برخی از دانشگاه ها و آزمون های متفاوت آن ها ارائه شده است:

 • آزمون پزشکی دانشگاه دولتی مسکو( معتبرترین دانشگاه روسیه): آزمون از درس شیمی و مهارت در زبان روسی گرفته می شود. رشته های این دانشگاه رشته پزشکی و داروسازی می باشد.
 • آزمون پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ: آزمون از درس زیست شناسی و مهارت در زبان روسی گرفته می شود. آزمون رشته پزشکی و دندانپزشکی مشترک است.
 • آزمون پزشکی دانشگاه دولتی نووسیبیرسک: آزمون از دروس زیست شناسی و شیمی و مهارت در زبان روسی گرفته می شود. این دانشگاه فقط رشته پزشکی دارد.
 • آزمون پزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ: آزمون از دروس زیست شناسی و شیمی گرفته می شود. آزمون به زبان روسی می باشد و این دانشگاه رشته های پزشکی و دندان پزشکی دارد.

تحصیل دکترا در روسیه

برنامه دکترا در روسیه با توجه به نظام آموزشی روسیه، برنامه تحصیلات تکمیلی، “Aspirantra” در روسیه، معادل یک P.h.D در سیستم آمریکایی است و به عنوان مرحله سوم از آموزش عالی در نظر گرفته شده است. مدت برنامه دکترا در روسیه 4 سال تمام وقت است. پس از اتمام برنامه، دانش آموزان از پایان نامه خود (طرح تحقیقاتی) دفاع می کنند و به عنوان مدرک تحصیلی “نامزد علمی” اهدا می شوند. مطالعات دکتری در روسیه امروز می تواند توسط فارغ التحصیلان بین المللی با درجه دکتری یا معادل آن – PhD (دکتر فلسفه در اتحادیه اروپا) به دست آید.

سیستم آموزشی روسیه مبتنی بر قرارداد بولونیا است، اما هنوز تفاوت هایی در آن وجود دارد. یکی از تفاوت های مهم در مورد سیستم درجه های علمی و سطوح تحصیلی است. کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا سه درجه دارند: لیسانس، استاد، دکتر. روسیه دارای 4 درجه است: لیسانس، استاد، دکتری، دکترای علوم. هدف از دکترا (PhD) انجام تحقیقات علمی با تطبیق آن، تهیه پایان نامه، دفاع در دفاع از شورای استاد است. دریافت درجه دکترا در روسیه (دکترا در روسیه) شامل چندین شرایط است:

 • در دسترس بودن یک دکترا یا معادل آن در کشور دیگری که در فدراسیون روسیه شناخته شده است.
 • در دسترس بودن تحقیق و توسعه در حوزه مربوطه
 • تجربه علمی و / یا تدریس برای بیش از 5 سال
 • حداقل یک سال خدمات در سازمان درخواست تحصیل در مطالعات دکترا
 • دفاع از پایان نامه و انتقال مواد به هیئت مدیره عالی پرسنل
 • تأیید درجه دکترا توسط هیئت بررسی عالی پرسنل با صدور یک دیپلم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *